#1 2007-11-07 00:19:01

FERRER

Administrator

4288843
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-01
Posty: 147

ODZYSKIWANIE USUNIĘTYCH FOTOGRAFI Z KARTY

Utrata dopiero co wykonanych zdjęć może być bolesna – zwłaszcza, gdy ujęć tych nie można już w żaden sposób powtórzyć. Czy jednak skasowane zdjęcia są bezpowrotnie utracone?

Zdjęcia mogą "zniknąć" z karty z różnych powodów. Niekiedy jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem aparatu, który narusza strukturę systemu plików karty pamięci. Jednak to rzadki przypadek – dużo częściej powodem utraty zdjęć jest nasze własne roztargnienie lub niecierpliwość. Zwykle po prostu mylą nam się karty pamięci, i formatujemy nie ten nośnik, co zamierzaliśmy. Zdarzają nam się również pomyłki przy kasowaniu pojedynczych zdjęć. Niebezpieczne jest również zbyt szybkie wyjmowanie karty pamięci aparatu – jeśli nie zaczekamy, aż zgaśnie lampka sygnalizująca zapis danych na karcie (a może to trwać jeszcze kilkanaście sekund po wykonaniu ostatniego zdjęcia) uszkodzić możemy nie tylko zdjęcia zapisane na karcie, ale i samą kartę a nawet aparat. Dlatego lepiej zachować cierpliwość.

Co jednak począć, gdy nieszczęście już się stało i straciliśmy cenne kadry? Okazuje się, że ich strata nie jest bezpowrotna.

Bez paniki
Jeśli właśnie omyłkowo sformatowaliśmy kartę pamięci z cennymi zdjęciami, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać, jest by nie zapisywać na tej karcie kolejnych zdjęć – tylko takie postępowanie pozwoli nam na odzyskanie skasowanych ujęć. Jeśli wskutek awarii aparatu uszkodzony został system plików karty, nie próbujmy go naprawiać korzystając z prostych narzędzi systemowych typu Scandisk czy Chkdsk – w ten sposób możemy tylko pogorszyć sprawę. Zamiast tego powinniśmy zaopatrzyć się w wyspecjalizowaną aplikację do odzyskiwania danych z kart pamięci.

Posiadacze kart lub czytników Sandiska z serii Extreme są tu w wygodnej sytuacji, gdyż w zestawie otrzymują pakiet RescuePRO Deluxe. Istnieje wiele programów tego typu, w tym również bezpłatnych, jak np. PC INSPECTOR smart recovery. Ważne by wybrać taką aplikację, która nie ingeruje w dane zapisane na karcie, a wyniki odzyskiwania zapisuje na dysku komputera. W przeciwnym wypadku nieudana próba odzyskiwania zdjęć może spowodować ich utratę – tym razem już nieodwracalną. (link do programu : http://www.pcinspector.de/Sites/smart_r … language=1 )

Przygotowujemy się
Posługiwanie się programami tego typu nie jest skomplikowane i w większości przypadków wygląda bardzo podobnie, dlatego proces odzyskiwania danych zademonstrujemy na darmowym PC INSPECTOR smart recovery.

http://www.fotografuj.pl/img/huge/4321.gif
PC INSPECTOR smart recovery to typowy przedstawiciel nieskomplikowanych programów do odzyskiwania skasowanych omyłkowo zdjęć.

Odzyskiwanie danych z karty możemy przeprowadzić, umieszczając ją w aparacie i podłączając go do komputera, jednak nie zalecamy takiego postępowania, gdyż większość aparatów oferuje bardzo powolne przesyłanie danych. Odzyskiwanie zdjęć wymaga odczytania całej zawartości karty (nawet jeśli chcemy odzyskać tylko jedno zdjęcie) sektor po sektorze, dlatego dużo lepiej będzie zaopatrzyć się w szybki czytnik ze złączem USB 2.0 lub IEEE 1394 (FireWire).

http://www.fotografuj.pl/img/big/4326.jpg
Proces odzyskiwania zdjęć przebiegnie sprawniej, jeśli zaopatrzymy się w szybki czytnik kart pamięci.

Ponieważ na dysku komputera zostaną zapisane wszystkie odzyskane zdjęcia, musimy zadbać o to, by nie zabrakło na nim wolnego miejsca. W wypadku pojemnych kart pamięci może to być nawet kilka gigabajtów. Nie wszystkie programy sprawdzają, czy na docelowym dysku jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, dlatego zadbajmy o to sami, byśmy nie musieli powtarzać całej czasochłonnej operacji.


Do dzieła


Pierwszym krokiem jest wybór literki napędu (w okienku Select Device), pod którą w naszym systemie widoczna jest karta pamięci. W razie wątpliwości zwróćmy uwagę na pojemność danego napędu – powinna być nieco mniejsza niż nominalna pojemność naszej karty.

http://www.fotografuj.pl/img/original/4322.gif

Następnie w oknie Select Format Type wybieramy rodzaj plików, które chcemy odzyskać. Programy takie jak omawiany PC INSPECTOR smart recovery posiłkują się tą informacją przy "klejeniu" zdjęć z fragmentów rozsianych po "powierzchni" nośnika. Niestety, jednorazowo można wybrać jedynie jeden rodzaj plików, dlatego jeśli chcemy odzyskać pliki różnych typów, cały proces odzyskiwania będziemy musieli powtórzyć.

[img]//www.fotografuj.pl/img/original/4323.gif[/img]

Kolejnym krokiem jest określenie lokalizacji (w oknie Select Destination), w której zostaną zapisane odzyskane zdjęcia. Jak już wspomnieliśmy, musimy zadbać, by na wybranym przez nas dysku było wystarczająco dużo wolnego miejsca. Przy okazji określamy, jak mają się nazywać odzyskane zdjęcia (oryginalne nazwy plików nie są niestety odtwarzane).

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak nacisnąć przycisk Start… i uzbroić się w cierpliwość. Proces odzyskiwania zdjęć jest niestety długotrwały. W zależności od pojemności i szybkości karty oraz szybkości komputera może on trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Postępy procesu odzyskiwania możemy obserwować w okienku Progress.

http://www.fotografuj.pl/img/original/4324.gif

Po zakończeniu całego procesu możemy przejrzeć odzyskane pliki w katalogu, który określiliśmy wcześniej. Nie należy się dziwić, jeśli znajdziemy tam dużo więcej plików, niż się spodziewaliśmy – np. zdjęcia skasowane pół roku temu. Dzieje się tak, gdyż program próbuje odzyskać każde znalezione na karcie pamięci zdjęcie. Zwykle jednak takie bardzo stare zdjęcia nie zostają poprawnie odtworzone, gdyż ich fragmenty zostały nadpisane później wykonanymi zdjęciami.

http://www.fotografuj.pl/img/original/4327.gif

Wśród odzyskanych zdjęć mogą się zdarzyć też i takie, których zawartości nie da się odczytać. Zwykle są to starsze, częściowo już nadpisane nowszymi zdjęcia.

Domyślnym trybem pracy tego programu jest zoptymalizowany pod kątem krótkiego czasu wykonania całej operacji Fast Mode. Jeżeli rezultaty jego działania nas nie zadowalają, możemy w menu File|Settings wybrać wolniejszy, ale za to bardziej dokładny Intensive Mode. W tym samym menu możemy zmienić maksymalny rozmiar odzyskiwanego pliku – będzie to zwykle konieczne, gdy będziemy chcieli odzyskać zapisane na karcie klipy filmowe.

http://www.fotografuj.pl/img/huge/4325.gif

Jeśli efekty pracy programu nas nie zadowalają, możemy skorzystać z dokładniejszego trybu przeszukiwania nosnika.


Również w sytuacji, gdy program sam stwierdzi, że uszkodzenia struktury plików są zbyt poważne jak na możliwości trybu Fast, zaproponuje nam przełączenie się w tryb Intensive.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora