• Index
  •  » ABC FOTOGRAFII
  •  » Zamiana fotografii kolorowej na czarnobiałą (Mieszanie kanałów).

#1 2007-12-06 22:35:20

romano

Użytkownik

1583606
Zarejestrowany: 2007-11-08
Posty: 22

Zamiana fotografii kolorowej na czarnobiałą (Mieszanie kanałów).

Fotografia czarno-biała jest tradycyjnym sposobem fotografowania. Używając czarno-białego filmu do wykonywania zdjęć fotograf uzyskuje czarno-białą fotografię, używając kolorowego filmu lub aparatu cyfrowego fotograf może wykonać zdjęcie w kolorach, a następnie przekształcić fotografię w doskonałą czarno-białą fotografię. Konwertując zdjęcia w Photoshopie mamy dużo większy wpływ na to jak będą wyglądały obrazy w czerni i bieli. Istnieje kilka technik przekształcania fotografii kolorowej w czarno-białą. Jedną z ciekawszych metod, dającą świetny rezultat jest wykorzystanie polecenia Mieszanie kanałów, co pozwala na utworzenie własnej mieszanki trzech kanałów i przekonwertowania koloru na obraz czarno-biały. Przy wykorzystaniu tej metody użytkownik ma większą kontrole nad rezultatem, co jest jednak bardziej czasochłonne niż wykorzystanie innych prostszych metod, np. polecenia Obrazek/Dopasuj/Usuń kolor.
Pierwszą czynnością procesu jest otwarcie kolorowej fotografii i jeśli zachodzi taka potrzeba wykadrowanie jej narzędziem Kadrowanie, znajdującym się w pasku narzędziowym i dopasowanie rozdzielczości i wielkości obrazka za pomocą polecenia Obrazek/Wielkość obrazka. Kadrowanie w tym przypadku polega na przycięciu zdjęcia z lewej strony, gdzie w kadr niepotrzebnie wdarła się doniczka (Rys.1.), która całkowicie nie pasuje do kompozycji zdjęcia i psuje kard. W oknie dialogowym Rozmiar obrazka należy ustawić Szerokość Rozmiaru dokumentu na 150 mm przy Zachowaniu proporcji obrazka, Rozdzielczość natomiast na 300 dpi (Rys.2.).

http://img149.imageshack.us/img149/3903/beznazwy1vk9.jpg
Rys.1.

http://img149.imageshack.us/img149/8599/beznazwy2zt9.jpg
Rys.2.

Następnie w palecie Warstwy należy kliknąć ikonę z poleceniem Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną, umieszczona na dole palety i z rozwiniętego podmenu polecenia wybrać polecenie Poziomy. Za pomocą tego polecenia użytkownik może dopasować poziomy jasności w obrazie w oparciu o informacje przedstawione w histogramie rozkładu tych poziomów. Zakres tonalny obrazu reprezentuje poziom kontrastu lub szczegółów w obrazie i jest określany przez rozkład pikseli w obrazie, w zakresie od najciemniejszych do najjaśniejszych. Wykres w oknie Poziomy zawiera punkty kontrolne, przy pomocy których można dopasować cienie, światła i półcienie. Idealny histogram przy prawidłowej ekspozycji, jeśli użytkownik nie ma na celu uzyskania jakiegoś specjalnego efektu, powinien rozciągać się przez całą szerokość wykresu, a jego środkowa część powinna mieć podobne wierzchołki. Trzy trójkąciki poniżej wykresu histogramu reprezentują kolejno: lewy – cienie; środkowy – półcienie; prawy – światła.

http://img513.imageshack.us/img513/3646/beznazwy3cm7.jpg
Rys.3.

http://img513.imageshack.us/img513/1436/beznazwy4jj8.jpg
Rys.4.

Po dokonaniu korekcji poziomów w palecie Warstwy należy wybrać z podmenu polecenia Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną polecenie Mieszanie kanałów. W oknie dialogowym polecenia (Rys.4.) należy zaznaczyć opcję Monochromatycznie i ustawić parametry Kanałów źródłowych przesuwając suwaki, odpowiednio do potrzeb tak, aby zwiększyć lub zmniejszyć znaczenie każdego kanału jako źródła w finalnym obrazie. Następnie należy z menu Filtr użyć polecenia Filtr/Wyostrzanie/Maska wyostrzająca, które zwiększa kontrast wzdłuż krawędzi obiektów. Filtr ten wykrywa piksele, których kolorystyka lub jasność różni się od otoczenia bardziej niż określony próg i zwiększa kontrast otoczenia, co oznacza że jasne piksele stają się jeszcze jaśniejsze, a ciemne jeszcze ciemniejsze. Im większy Promień, tym większy efekt kontrastowania obrazka (Rys.5.).

http://img249.imageshack.us/img249/8236/beznazwy5ds6.jpg
Rys.5.

W końcowej fazie zamiany fotografii kolorowej na czarno-białą obrazek należy spłaszczyć za pomocą polecenia Warstwa/Spłaszcz obrazek, następnie tryb kolorów przekonwertować na Skalę szarości i zapisać za pomocą polecenia Plik/Zapisz jako.

http://img509.imageshack.us/img509/9630/beznazwy6lg1.jpg
Rys.6.

Offline

 

#2 2012-07-16 21:13:44

bzyko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-07-16
Posty: 2

Re: Zamiana fotografii kolorowej na czarnobiałą (Mieszanie kanałów).

Ciekawy poradnik Na pewno mi się przyda w przerabianiu zdjęć na czarno-białe Po co kupować kolorowe balony na wesele jak i tak wyjdą czarno-białe

Offline

 
  • Index
  •  » ABC FOTOGRAFII
  •  » Zamiana fotografii kolorowej na czarnobiałą (Mieszanie kanałów).

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora